Vücut Yapınıza Uygun Ayakkabı Seçimi

Seçtiğiniz ayakkabılarınızın gerçekten vücut yapınıza uygun olup olmadığını hiç düşündüğünüz oldu mu? Herkes farklı vücut yapılarına ve ölçülerine sahiptir. Kimimiz uzun bacaklar ve kusursuz bir fizikle doğuştan bir güzelliğe sahip olsa da hepimiz bu kadar şanslı olmayabiliyoruz. Ancak her şeyden vazgeçip sadece bu özelliklere sahip insanların iyi giyime ihtiyacını olduğunu düşünmemekte fayda var. Küçük birkaç tüyo ile kıyafet seçimi yaparken olduğu gibi ayakkabı seçiminde de kendinize en yakışan ayakkabı modellerini belirleyebilirsiniz. İşte vücut yapınıza en uygun ayakkabıyı seçmenin püf noktaları…

Kısa Bacaklara Uygun Ayakkabı Seçimi

Kısa bacaklara sahipseniz maalesef ki bilekten bağlamalı ayakkabı modelleri sizin için pek uygun değil.
Bilekten bağlı ayakkabılardan uzak durmanız gerektiği gibi T şeklinde bağlara sahip ayakkabı modellerine de uzak durmanız da fayda var. Bu tür ayakkabı modelleri bacaklarınızı bölerek sizin olduğunuzdan çok daha kısa ve geniş görünmenize neden olmaktadır.
Kısa bacaklara sahipseniz sizin için en iyi seçim parmakları açıkta bırakan veya nüde tonlarına sahip topuklu ayakkabılardır. Ayak baş parmağını açık bırakan ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Sivri burunlu topuklu modelleri ise illüzyon yaratarak sizi olduğunuzdan çok daha uzun boylu göstermektedir.

Kısa bacak stiletto ayakkabı modelleri
Kısa bacak stiletto ayakkabı modelleri

Kalın Bilek ve Baldıra Uygun Ayakkabı Seçimi

Kalın bilek ve baldırlara sahip kadınlar da kısa bacaklara sahip olanlar gibi bilekten bağlı ayakkabı modellerinden uzak durmalıdır. Ayriyeten baldırda veya bilekte biten kısa bot tipleri de açıkça görünür bir şekilde giyilmemeli.
Boot cut adı verilen pantolonlar ile dolgu, wedge topuklu ayakkabılar birlikte kullanılırsa sizin daha şık bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.
Parmakları açıkta bırakan topuklu ayakkabı modelleri hemen hemen bütün vücut tiplerine uygun ve bacak boyunu çok daha uzun göstermek için uygun olduğundan bu modeller birçok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Kalın bilek ayakkabı seçimi
Kalın bilek ayakkabı seçimi

Uzun Bacak ve Taraklı Ayaklara Uygun Ayakkabı Seçimi

Sivri burunlu ayakkabılar geniş ve taraklı ayaklara sahip iseniz sizin için biraz acı verici olabilir. Ayakkabının ön kısmı inceldiğinden dolayı parmaklarınızı sıkıştırır ve böylece ayakkabıyı giydiğiniz sürece acı çekersiniz.
Uzun bacaklara sahipsiniz fakat geniş ayaklarınız varsa T bağlı ayakkabı modellerini sizin için daha uygun olacaktır. T bağcıklı ayakkabı modellerin ön kısımları diğer ayakkabılara nazaran daha geniş olduğundan dolayı rahat hareket edebilirsiniz.

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın