Şube Kodu Nedir, Nerede Yazar?

Şube kodu nedir? Dijitalleşen Dünya ile birlikte her işimiz kolayca halledilmektedir. Özellikle bankaların şubelerine gerek kalmadan havale ve EFT yapmanız son dönemlerde oldukça kolaylaşmıştır. Elektronik ortamın öneminin artması ile birlikte şubeleri olan ilgi son zamanlarda azaldı. Peki işlemlerini mobilde gerçekleştiren kullanıcıların sıklıkla arattı şube kodu nedir?

İşlemlerini dijitalde ya da mobil cep uygulamaları sayesinden halletmek isteyen kullanıcılar şube kodlarını ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde de pek çok kamu ve özel şirkete ait banka bulunmaktadır. Yalnızca merkez kuruluşları değil şubeleri de bulunan bu bankaların her birinde farklı veriler işlendiği için şube numaraları ile ayrıştırılmaya başlamışlardır. Şube kodları her bankanın şubesine vermiş olduğu numaralardır.

Verilen bu numaralar sayesinde kolay işlem yapabilmek hedeflenmiştir. İş Bankası İzmir Konak şubesi yazmak yerine 3408 numaralı şube şeklinde bahsedilmektedir. Merkezde işlenen veriler diğer bankalar tarafından da kontrol edilmesi amacıyla dağıtıldığında sistemde karışıklık olmaması için şube numaraları ile ayrılmaktadırlar. Bu yüzden bir bankadan farklı bir bankaya para göndereceğiniz zaman şube kodunu ihtiyaç duyarsınız. Şube kodu nedir konumuzla bağlantılı olarak Açık hesap nedir içerikli makalemizi de dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak yapılan yeni sistemde şubeler il ve ilçelerine göre kod almaktadırlar. Kullanıcılar kendi bankalarından başka bir bankaya para transfer edeceklerini zaman şube kodunu ihtiyaç duyarlar. Sıklıkla merak edilen konulardan birisi haline gelen Şube kodu hakkında kapsamlı ve bütün merak edilenleri barındıran bir yazı kaleme aldık.

Şube Kodu Nedir?

Şube kodu nedir konusunda bir genel tanım yaparak konu detaylarına girmek istiyoruz. Günümüzde yapacak olduğumuz işlerimizi genellikle dijital ortamlar vasıtasıyla hallediyoruz. Özellikle son dönemlerde şubelere olan ilgiyi ve yoğunluğu azaltmak amacıyla kullanılan cep uygulamaları sayesinde ATM’ye ya da şubeye gitmeden para transferi ve ödemeleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Yapılan bu havale ve finans işlemleri için özellikle başka bir bankaya göndereceğiniz zaman şube kodu istenmektedir. Peki bu istenilen şube kodu nedir?

Türkiye’de pek çok özel ve kamu sektöre ait banka bulunmaktadır. Kurulan bu bankaların merkezlerinin yanı sıra farklı bölgelerde il ve ilçelerde şubeleri vardır. Bankalar merkezde verileri işledikten sonra şubelerine dağıtmayı hedefler. Ancak tam da bu noktada karışıklık olmaması amacıyla bankalar şubelerine tek tek kapı numarası gibi kod vermiştir. Para gönderme işlemleri yapılırken mutlaka şube kodu istenmektedir. 

Banka Şube Kodu Nedir?

Para transferi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar sıklıkla şube kodu nedir sorusunu atmaktadırlar. Banka şube kodu, her bankanın daha kolay ve hızlı bir şekilde halledilmesi için zamandan tasarruf amaçlı üretilmiş olan bir sistemdir. Belirlenen bu banka kodları sayesinde kısa sürede işlemler gerçekleştirilmektedir. Banka şube kodları il ve ilçelere göre değişkenlik göstermektedir.

  • İş Bankası Kartsız Para Çekme işlemlerinin pratik olarak nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak için, vermiş olduğunuz bağlantıda ki konumuzu inceleyebilirsiniz.

Özellikle belirtmemiz gereken bir diğer nokta ise Türkiye’de bulunan özel ve kamu sektör bankalarının merkezlerinden ziyade farklı il ve ilçelerde bulunan şubelerine daha kolay ve sorun olmadan iletişim kurabilmek adına şube kodu vermişlerdir. Şube kodlarını öğrenmek ise bir hayli basittir. Şube kodları sayesinde para transferi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden şube kodlarını öğrenmek bir hayli önemlidir.

Şube Kodu Nerede Yazar?

Şube kodu nerede yazar hususunda pek çok soru gelmektedir. Banka şube kodunun bulunduğu kısımlar kullanıcılar tarafından bir hali merak edilmektedir. Dijital bankacılık işlemlerini fazla kullanan veya ATM den para göndermek isteyen kullanıcılar sıklıkla bankaların şube kodlarını ihtiyaç duymaktadırlar. Ortamında sıklıkla aratılan banka şube kodunun bulunduğu alanların sizler için listeledik.

Şube Koduma Nasıl Ulaşabilirim
Banka Şube Kodu Nerede Yazar

Banka şube kodu kartların genellikle hesap numarasının ilk dört hanesini de yazılıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bankamatik kartında yer alan kart numarası hesap numarası değildir. Bu kart numaraları genellikle Mastercard ve VISA kart türlerinde ön yüzde yazmaktadır. Ödeme almak istediğiniz zaman veya ödeme yapacağınız zaman hesap kartı üzerindeki numarayı kullanamazsınız.

Hesap numaranızı ilk 4 hanesi bankamızın şube kodunu göstermektedir. Ancak hesap numaranız dışında müşteri hizmetlerini arayarak ya da web sayfaları üzerinden de banka şube kodlarına da ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden öğrenebileceğiniz gibi mobil bankacılık uygulamaları sayesinde de bankanızın şube kodunu öğrenebilirsiniz. Şube kodu nedir ve nerede yazar konusunda şu adımları takip ederek mevcut şube kodunuza ulaşım sağlayabilirsiniz;

  • Hesap numaranızın ilk dört hanesi şube kodunu göstermektedir.
  • Bankanızın web sayfasından da şube kodunu öğrenebilirsiniz.
  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da şube kodu öğrenebilirsiniz.
  • Telefonunuzda yüklü olan mobil bankacılık uygulaması sayesinde de şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Şube Kodu Öğrenme

Şube kodlarını öğrenmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bankaların merkezleri verileri işledikten sonra şubelere gönderdikleri esnada herhangi bir sorun yaşanmaması adına şubelere kod vermişlerdir. Çünkü her bankanın il ve ilçelerde birden fazla şubeleri bulunmaktadır.  Öncelikli olarak para transferi işlemlerinde sıklıkla kullanmaya başladığımız şube kodlarına müşteri temsilcilerinden ulaşabilirsiniz.

Dijitalleşen Dünya ile birlikte sıklıkla kullanmaya başladığımız mobil bankacılık uygulamaları sayesinde de şube kodunu öğrenebilirsiniz. Vatandaşların şube kodlarını bilmesi oldukça önemlidir. Şube kodunu hesap numaranızı ilk 4 hanesinden öğrenebileceğiniz gibi bankanızın web sayfası aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

  • Hesap numaranızın ilk 4 hanesi
  • Bankaların web sayfası
  • Bankanızın müşteri temsilcisi
  • Bankaların kurmuş olduğu mobil uygulamalar sayesinde şube kodlarına ulaşabilirsiniz.

Banka kartı şube kodu nedir ve nasıl öğrenilir konusunda yapılabilecek temel adımlar bu şekilde oluşmaktadır. Ayrıca bir de diğer kart türlerinin şube kodları mevcut olup, onlar hakkında bilgiler de yine içeriğimizin devamında açıklanmaktadır.

Kredi Kartı Şube Kodu

Kullanıcıların bir diğer merak ettiğin nokta ise banka kartları ile kredi kartlarını şube kodlarını aynı olup olmadığıdır. Kredi kartları da aynı bankaya ait olduğu için şube kodları ile aralarında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Hesap numarasının ilk 4 hanesinden ulaşabileceğiniz gibi kredi kartınızın şube koduna web sayfasından ya da müşteri hizmetlerinden de ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bankaların müşterilerinin rahatlığını ve güvenliğini düşündüğü için geliştirmiş olduğu uygulamalar sayesinde özellikle mobil bankacılık uygulamaları sayesinde bankanızın ya da transfer yapacağınız bankanın şube koduna ulaşabilirsiniz.

Ziraat Şube Kodu Nerede Yazıyor

Ülkemizde pek çok kurumsal ya da ezan sektör alanında faaliyet göstermekte olan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar merkez şubelerinin yanı sıra çeşitli il ve ilçelerde birden fazla şube açarak hizmet vermektedirler. Merkez olan bankada veriler işlenip diğer bankaların kontrol etmesi amacıyla dağıtılırken karışıklık çıkmaması ve il ilçe olarak yazımı zor olacağı için şube numaraları bankalara verilmiştir. Finansal olarak havale ya da para transferi yapacağımız zaman başka bir bankaya gönderecektiniz şube kodunu ihtiyaç duyarsınız.

Ziraat Bankası şube kodu nedir konusunda bu kodlara ulaşabilmek için, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra hesap bilgilerim sekmesinden şube kodunu öğrenebileceğiniz gibi bankanızın ve şubenin adını yazarak internet üzerinden de şube kodunu ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra hesap numarasının ilk 4 hanesinden de Ziraat banka kartınızın şube kodunu ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın