Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda bazıları için dayanılmaz ağrılara neden olan romatizma hastalığının ne olduğunu,romatizma belirtileri ve nedenlerini belirteceğiz.Ayrıca romatizma hastalığının tedavisi için de bazı önerilerimiz olacak.

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Romatizma; kemik, kas, bağları tutan ve pek çok hastalığı da kapsayan bir hastalık türüdür. Genel olarak ağrıya ve şişlik yaşanmasına neden olan bu hastalık kimi zaman hareket kısıtlılığına da yol açabilmektedir. Kronik hastalıklar kategorisine giren romatizmada erken tanının ve düzenli tedavinin büyük bir önemi vardır. Çünkü bazı durumlarda şekil bozuklukları da yaşanabilmektedir.

Çocuklarda ve tüm yaş grubuna dahil kişilerde romatizmal hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Kemik, kas ve bağların meydana getirdiği hareket sisteminde ortaya çıkan bu hastalık şişliğe, ağrıya, hareket kısıtlılığı neden olabildiği gibi iç organları da etkileyebilmektedir. Bu sebeple romatizmanın düzenli olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yaygın Romatizmal Hastalıklar

Günümüzde 200’den fazla romatizmal hastalık bulunmaktadır.Bunlardan en yaygın olanları ise şunlardır;

 • Kireçlenme
 • Romatoid Artrit
 • Lupus
 • Gut Hastalığı
 • Skleroderma
 • Juvenil İdiopatik Artrit
 • Polimiyalji Romatika
 • Septik Artrit
 • Sjögren Sendromu (Ektopik yani dış salgı bezlerinde meydana gelen  bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.)
 • Spondiloartropatiler

1 – Romatizma Nedir ? Romatizma Türleri

Romatizmal hastalık, tek bir hastalık türü değildir çünkü romatizmanın pek çok alt türü bulunmaktadır. Ancak bu hastalık temelde iltihapsız romatizma ve iltihaplı romatizma olarak ikiye ayrılmaktadır. Romatizmal hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, iltihapsız ve iltihaplı romatizma nedir sorusuna cevap aramaktadır.

 • İltihaplı romatizma genel olarak eklemlerin çevresinde bulunan dokuları etkilemekte olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalık türünde vücudun otoimmün sistemi, kıkırdakların ve kemik dokularının iltihaplanmasana yol açmaktadır. Çocukluk çağında da ortaya çıkabilen iltihaplı eklem romatizması, yetişkinlerde de görülebilmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı ise daha fazladır.
 • İltihaplı eklem romatizması nedeni net olarak bilinmemektedir.Ancak bu hastalığın genetik yatkınlığa bağlı olarak da geliştiği belirtilmektedir. Genetik yatkınlık dışında vücudun bağışıklık sisteminin bozulması da romatizma hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • İltihapsız romatizma , genetik geçiş başta olmak üzere eklemlerin yıpranmasına, aşırı kiloya ve eklemlerde meydana gelen yaralanmalara bağlı olarak gelişmektedir. Zaman içerisinde yıpranan ya da travma sonucu deforme olan eklem, iltihapsız romatizma hastalığının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. İltihapsız romatizma belirtileri arasında ağrı genellikle ön plândadır. Bu hastalık türünde eklemde veya genel olarak vücutta ağrı hissi yaşanabilmektedir.

2 – Romatizma Nedenleri

Çok fazla ağrıya yol açan romatizma hastalığına sıklıkla soğuk ve nem neden olmaktadır.Bu hastalığın en etkili nedeni olarak da değişen hava olayları ve mevsimleri söylemek doğru olur.Ayrıca duygusal travmalar,enfeksiyonlar ve diğer çevresel faktörlerin de neden olabileceği belirtilmektedir.

3 – Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizmal hastalıkların pek çok belirtisi vardır ancak belirli başlı belirtiler, bu hastalıktan şüphelenilmesi için yeterli olmaktadır. Eklemlerde ağrının ve şişliğin olması, eklemlerdeki hareketliliğin kısıtlanması gibi durumlar romatizmanın habercisi olabilmektedir. Özellikle de ağrının olduğu eklem ya da eklemlerde ısı artışının olması önemli bir belirtidir. Bu belirtilerin dışında romatizma belirtileri şunlardır:

 • Cildin güneşe karşı hassasiyet göstermesi,
 • Kaslarda ağırlık hissi,uzuvlarda uyuşma,
 • Nefes darlığı,
 • Cilt altında beze oluşumu,
 • Sürekliliği olan yüksek ateş,
 • Sabahları eklemlerin sertleşmesi ve sabah saatlerinde harekette kısıtlılık,
 • Göz iltihaplanması,
 • Görmede bozukluk ya da kayıp,
 • Nörolojik sorunlar,
 • Böbrek fonksiyonlarında bozulma

Romatizma türleri arasındaki eklem romatizması yani romatoid artrit, iç organların tutulumuna neden olabilmektedir. Dolayısı ile romatizma kaynaklı olarak başka hastalıklar da belirti gösterebilmektedir. Bu sebeple romatizmal bulguların varlığından şüphelenildiğinde en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Özellikle de ailesinde romatizma geçmişi olan kişiler bu belirtileri ciddiye almalıdır.

4 – Romatizma Nasıl Teşhis Edilir?

Romatizma hastalığında tedavi seçenekleri oldukça fazladır.Son yıllarda romatizmal hastalık araştırmalarındaki gelişmeler sayesinde hastaların yaşam kalitesini arttıran önemli ölçüde etkili tedaviler ortaya çıkmıştır.Fakat bunların yanında teşhis de önemli bir durumdur.Belirtilerin görülmesiyle birlikte doktora başvuran birey için Romatolog çeşitli tetkikler istemektedir.Bunların içinde fizik muayene,kan testleri ve radyolojik testler bunlunmaktadır.

5 – Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatizmal hastalıkların tedavisine başlanabilmesi için öncelikle hastalığın tanısının konması gerekmektedir. Tam olarak teşhisin gerçekleşmesinden sonra her tedavi, kişiye özel olarak planlanmaktadır. Dolayısı ile romatizmal hastalıklarda uygulanan belirli bir tedavi, kullanılan belirli bir ilaç yoktur.

Her hastanın içinde bulunduğu durum göz önüne alınmakta, varsa semptomları giderilmeye çalışılmakta ve hastalığın baskılanmasına yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra lokal olarak tedavi de gerçekleştirilebilmektedir.

Hangi romatizmal hastaya, hangi tedavinin uygulanacağı yapılacak olan muayene ve gerçekleştirilecek olan tahlillerin sonrasında karar verilmektedir. Çünkü her romatizma hastasının durumu kendisine özeldir ve tedavinin seyrine mevcut durumdan yola çıkılarak karar verilmektedir.

Kimi zaman kortizon tedavisi ile hastaların semptomları baskılanmaya çalışılırken, kimi zaman da iltihap giderici ilaçlarla hastalık kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Romatizmanın tedavisinin düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir ve bu hastalıkta kullanılan ilaçlar muntazam tüketilmelidir. Günümüzde romatizmal hastalıkların tedavisi için çalışmalar aktif olarak yapılmaktadır ve son yıllarda çoğu vakada biyolojik ajanların kullanımına başlanmıştır. Biyolojik ajanlar sayesinde romatizmal hastalıkların büyük ölçüde baskılanması sağlanmıştır. Ancak her hastalık gibi bu hastalıklarda da erken tanı ve erken tedavi, hastaların yaşam kalitesini korumada etkildir.

Romatizma İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Romatizmal hastalıkların tedavisi, Romatoloji bölümü doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Romatolog hekimler gerekli durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorları ile birlikte çalışmaktadır. Özellikle romatizma kaynaklı olarak hareket kısıtlılığı yaşayan hastaların tedavisi fizik tedavi ile birlikte yürütülmektedir. Romatizma hastalarının yaşam kalitesi, gerekli tedavinin uygulanması ve fizik tedavinin katkılarıyla oldukça yükseltilebilmektedir.

Romatizma Tedavisi İçin Bazı Öneriler

 • İtalyan bilim insanları günde on siyah zeytin yemenin romatizmayı iyileştirdiğini iddia ediyor.
 • Romatizmayı rahatlatmak için boyun tabanına, mide çukuruna, Adem elmasının altına ve sağ şakağa sık sık masaj yapılması önerilmektedir.
 • Romatizma için patates ve patates suyunun etkili olduğu her yerde söylenir.Ancak yabancı bir geleneksel yöntem oldukça şaşırtıcı.Pantolon cebinde küçük bir patetes bulundurmak romatizmaya karşı oldukça etkili olabilmektedir.Deneyip sonuçlarını görmek sizlere kalmış 🙂
 • Bir diş sarımsak, çeyrek soğan, bir dal maydanoz, bir portakal ve bir çubuk kerevizle şifalı bir meyve suyu hazırlayın. Tüm malzemeleri karıştırın ve için.
 • 150 gram adaçayını 2 litre suya ekleyip 10 dakika boyunca kaynatın.Daha sonra süzün ve banyo suyuna ekleyip duş alın.
 • Birkaç ceviz yaprağını bir litre suda kaynatın ve daha sonra 3 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Pişirmeye devam edin. Kaynarken ocaktan alın.Bu karışımla 15 gün boyunca her gün banyo yapın.

Not:Bu önerileri doktorunuza danışarak yapın.

Kaynaklar:


Önerilen yazı: Dolgit Krem Nedir? Dolgit Krem Ne İşe Yarar? Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantı üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.
Dolgit Krem