Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur konusunda, kredi sahibi için ne yazık ki bir çok sorun yaratabilir. Kredi ödemesinin geciktiği durumlarda, bazı olumsuz sonuçlar olabilmektedir. En basitinden kredi üstüne faiz gelebilmektedir. İhtiyaçlar için alınan kredilerin geç ödenmesi durumunda kredi notunuz kötü bir şekilde etkilenir ve bu noktada bankalarla olan ilişkileriniz sorunlu olabilmektedir.

Bankalar tarafından aranma durumu ve gecikme mesajı genel olarak can sıkıcı bir durumdur ve gecikmenin süresine bağlı olarak sorun günden güne büyüyebilir. Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur konusunda şu açıklamalarla bilgilendirmeye başlamak istiyoruz;

 • Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur bakıldığı zaman 1 günlük süreçte değil de uzun süreli dönemlerde ihtarname veya icra yoluna kadar gidebilmektedir. Bu durumda kredilerin ne kadar geç ödendiği önemlidir.
 • Bir ay geriden gelinme durumunda kredi taksitleri bu durumda sicile olumsuz bir durum yansımaz sadece kredi notu düşmektedir ve ödendiği zaman ve bu durum düzenli olduğunda kredi notu eskisi gibi olabilir.
 • Eğer 2 taksit geriden gelme durumu varsa banka tarafından en kötü ödeme diliminde yer alırsınız ve bu aşama sonrasında her ay ihtarname alabilirsiniz.
 • Aldığınız her ihtarname için para ödemeniz gerekebilir çünkü gecikmeli gelen kredi taksiti ödemesi faiz oluşturur ve bu noktada ödemeler daha yüksek olur.
 • 60 gün ödenmeme durumundan 90 gün ödenmeme durumunda bankalar borçlarını almak için mail, SMS veya telefon yolu ile ulaşabilir.

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur konusu aslında biraz daha detaylı olmaktadır ve bu detaylara girip, en ufak soru işaretine yer bırakmayacak şekilde bazı açıklamalar yapmak istiyoruz. Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur başlığımızda tüm alt maddelerimizi detaylı olarak okuyup bilgi sahibi olmanızda yarar olacak.

Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber insanların paraya olan ihtiyacı artar ve kişiler bankalar ile sunulan krediye yönelirler. Bazı durumlarda kişiler borçlarını geç ödemektedir. Krediyi 1 gün geciktirmek çok fazla bir etki göstermese de kredi notunuzu etkiler fakat kişiler uzun süreli ödememe durumunda sorun yaşayabilirler. Para ile yapılan işlemlerin sıklığının artma durumu kredileri ödemede zorlaştırabilir. Krediyi geciktirme durumlarına bakıldığı zaman,

 • Kredilerin ödeme durumunda genel olarak sert veya ılımlı bir politika izlenmesinde birçok farklı etkeni göz önünde bulundurulabilirler.
 • Kredi 1 gün gecikirse ne olur bakıldığında etkenlerden en önemlisi çekilen kredinin miktarı olabilmektedir ve her kredi çeşidine farklı bir geciktirme politikası uygulanabilir.
 • Konut kredisi gibi yüksek miktarlarda çekilen kredilerin aylık ödemesi gecikirse bankalar bu duruma farklı bir yaklaşım gösterebilmektedir.
 • Tüm banka ödemelerde çekilen kredinin miktarı ne olursa olsun bir gün dahi gecikirse müşterileri ile iletişime geçebilir. Bankalar aynı zamanda farklı yollardan müşterilerle iletişime geçilmektedir. Bu iletişimde bankalar kişilere borcunun en kısa zamanda ödenmesi gerektiği bildirilir.
Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur
Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur 2022

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur haber içeriğimiz de tek günlük gecikmelerin sonuçları genellikle bu şekilde listelenmekteydi. Adıma Kredi Çekilmiş mi başlığımıza göz atarak, sizden habersiz olarak adınıza başka birinin kredi çekip çekmediği konusunda da ayrıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi 1 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemeleri geciktiği zaman telefon mesaj ve e-posta gibi farklı yöntemlerle bankalar müşterilerine ulaştırır. Kredi 1 ay gecikirse ne olur bakıldığında gerekli olan bildirimler yapılmakta ve müşteriden tahmini ödeme tarihi istenir, eğer müşteriler verilen tarihe kadar ödeme yapmazsa kısmi ödeme yaptıysa tekrar bankalar müşterilerine farklı kanallar aracılığı ile bildirim yapmaktadır. Kredi ödemesi 1 ay gecikirse ne olur bakıldığı zaman,

 • Kredi taksiti, bir ay boyunca ödenmediği zaman bankaların müşterilerine gösterdiği tolerans durumuna göre değişebilmektedir.
 • Ödemeler her türlü bildiri durumuna rağmen bankanın tolerans tanıdı zamana kadar yapılması gerekir. Müşterilerin kredi ödemesini geciktirdiği bilgisi kredi kayıt bürosuna gider ve bu noktada tüm bankalar sizlerin geç ödeme yaptığını bilir.
 • Kredi notu düşer ve başka kurumlarında o kişilere kredi verme ihtimali azalır. Kredi notunuz hakkında detaylı bilgilere Findeks ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Bankaların müşterilere tanımış olduğu süre farklılık gösterebilir ve bazı durumlarda hemen kredi kayıt bürosuna bildirim yaparken bazıları 30 gün sonra yapabilmektedir.
 • Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur bakıldığında bir sorun olmaz fakat 1 aylık bir süre için özellikle yüksek miktarlarda kredi için sorun olabilir. Bu sebeple kredi alınırken çok dikkat edilmelidir.

Kredi Ödenmemesinde Yasal Süreç Başlatılırsa Ne Olur?

Kredi ödemeleri yapılmazsa ve bu süreç uzun sürerse bu noktada devlet parasını almak için avukatlara danışır ve yasal bir süreç başlatır. Yasal süreç başladığında banka müşterileri çok zorlanabilir. Kredi ödenmezse yasal süreç başlatılırsa ne olur bakıldığında aynı zamanda avukat ücretleri, kredi dosyası gibi ücretlerde kişilerin hesabına yansır. Kişiler bu noktada banka ile değil avukat ile görüşmelidir ve eğer müşteriler kendi haklarını savunamazlarsa kendi adına avukat tutabilirler.

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur konu içeriğimizin burada sonuna geldik. Konuyla ilgili olarak sorunlar veya aklınıza takılan sorular için hemen alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Kredi ödemesi en fazla kaç gün gecikebilir?

Alınan krediler de ödeme süresi bazen yaşanılan maddi sıkıntılar nedeniyle gecikebilir. Kullanıcıların bu durumda sıklıkla merak ettiği konu ise Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur başlığı üzerine olmaktadır. Kredi çeken direkt kredi taksitini geciktirmeye başladığı andan itibaren süreç işlemeye başlar. Bu durumda yapılacak olan ilk işlem bankanın kredi sahibi ile iletişime geçmesidir.

Kredi Ödemesi En Fazla Kaç Gün Gecikebilir? Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?
Kredi Ödemesi Kaç Gün Gecikebilir, Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur

Daha sonrasında ise çeşitli iletişim yolları ile SMS, e-posta ve telefon yoluyla beyanda bulunurlar. Daha sonraki süreçte ise Kredi kayıt bürosuna ulaştırılan ödeme gecikmesi tüm finansal kuruluşlar tarafından görülür hale gelir. Yani bu durumda ödemediğiniz borç artık herkes de paylaşılmaya başlanır. Borcu ödemeye devam ettiğiniz durumda ise ihbarname gelmektedir.

Kredilerdeki gecikme süresi için yeni bir düzenleme 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Kredilerin takibe düşmesindeki gecikme süresi 90 günden 180 güne çıkarılmıştır.  Yasal süreç başlatıldığı zaman ise bankanın avukatı ile kullanıcı iletişime geçer. Başlatılan bu yasal süreç içerisinde eğer kredi sahibi hala ödemeyi gerçekleştirmediği ise haciz işlemleri başlar. 

Kredi kartı 1 gün geç ödeme kredi notunu etkiler mi?

İhtiyaç dahilinde kullanmaya başladığınız kredi kartları ödeme kısmına gelindiği zaman sıkıntı çıkmaktadır. Yaşanılan maddi yetersizlikler sebebiyle kredi kartını ödeyemeyen müşteriler, bankalarda kötü profil yaratmaktadır. Ödeme düzensizliği dediğimiz bu durum mevcut Kredi ödeme düzeni bozulduğu zaman kredi notunun düşmesi ile ortaya çıkar.

Eğer kredi kartına bir gün dahi geç öderseniz bu kredinize geç ödeme olarak yansımaktadır. Yalnızca bir gün olarak düşünmemelisiniz.  Kredi kartına yapılan geç ödemeler kredi notunu neredeyse 200 puan kadar düşürebilir. Yapılan açıklamaya göre kredi kartı borcunu geç ödeyen bireylerin kredi notu %35 oranında kredi kartı borçlarından baz alınarak hesaplanmaktadır.

Kredi ödemesi 10 gün gecikirse ne olur?

Çekmiş olduğunuz kredinizin taksit günü gelmesine rağmen yatırma duysanız ve taksit gününü 10 gün geçirdiyseniz bu durumda bankanız gecikme faizini taksitin üstüne eklemektedir. Gecikme faizleri yasal olarak en fazla %30 oranında belirlenmiştir.  Yalnızca ödeme süreci krediyi etkilemediği için bankalarda oluşturulan müşteri portföyünüzde zedelemektedir. Ödeme istikrarına sahip olmayan müşteriler ne yazık ki kara listeye alınmaktadır. Düzenlenen maddeler gereğince 2 taksit ödemeyen banka müşterileri hakkında yasal işlemler başlamaktadır.

Kredi ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ve 10 gün gecikirse ne olur konularını bu şekilde açıklamaya çalıştık. Konumuzla ilgili sorunlarınız için yorum bölümünden bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın