Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit düşürme nasıl yapılır sorusu, kart kullanıcıları tarafından merak edilen içerik başlıkları arasında yer almaktadır. Kredi kartı limitini düşürme işlemi aslında oldukça pratik ve kolay bir işlemdir. Bankalar kredi kartının limitini düşürme işlemlerinde herhangi bir zorluk çıkartmamaktadır. Bu nokta da banka tarafı tek bir şart bulunmaktadır. Kredi kartı limit düşürme nasıl yapılır konusun da, ilk yapılması gereken işlem; mevcut kartın borcunun tamamen sıfırlanması işlemidir. Eğer kredi kartı borcu varsa, kredi kartı limit azaltma işlemi ne yazıkki gerçekleştirilemiyor.

Kredi kartı limit düşürme 2022 işlemi için; başvurudan önce mutlaka mevcut giderlerinizi hesaplamalı ve ona göre bir karar vermelisiniz. Çünkü bankaya kredi kartı limitini düşürme talebinde bulunduktan sonra gelecek ay tekrar sıkıntıya girdiğinizde kredi kartı limitini arttırmak isterseniz banka bu işleminizi ciddiye almayacaktır. Limit düşürdükten sonra tekrar yükseltme işlemi bazı durumlar da zor olabilir.

Kredi kartı kullanımı konusunda plansız harcamalarınız gereğinden fazla artış gösteriyorsa; Kredi Kartına güvenerek ekonomik açıdan kendinizi güç durumda bırakıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda mevcut durumunuzu da göz önünde bulundurularak, ona göre limit talebinde bulunmalısınız. Bunun ön görülen temel nedenlerinden bir tanesi de; çoğu müşteri alışveriş konusunda kredi kartlarına fazlaca güvenip kendilerini durduramazlar. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, kredi kartı limiti düşürme işlemi yapmayı düşünmelisiniz.

Yalnızca kredi kartının faizinden yakınıyorsanız ve limit düşürerek ihtiyaçlarınızı azaltmak istiyorsanız bu durumu borcunuzu kapattıktan sonra müşteri hizmetleri ile çözebilirsiniz. Kredi kartları, sahip oldukları belirli limit çerçevesinde harcama yapmanıza imkan tanımaktadır. Ancak bu limitin size göre bayağı fazla olduğunu düşünüyorsanız; bu noktada kredi kartı limit düşürme seçeneğini mutlaka tercih etmelisiniz. Bu yöntem bir nevi emniyet tedbirleri olarak da yapılmaktadır ve ödeme tutarlarınızı güvence altına olmuş olursunuz. Bu durumu bankanız ile görüşmeniz halinde, bankalarda müşterilerine her daim kolaylık ve anlayış göstermektedir.

Belirli şartları sağlamanız durumunda kredi kartı limiti düşürme 2022 yılı için mümkündür. Bu noktada seçebileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Bankanın şubesini ziyaret ederek, kredi kartı limit azaltma talep dilekçesi oluşturabilirsiniz.
 • Bankanıza ait olan telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden, kredi kartı limit düşürme talep formu gönderebilirsiniz.
 • Mevcut bankanıza ait müşteri hizmetlerini arayarak, kredi kartının limitini düşürme işlemi yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.
 • Kredi kartları konumuzla ilgili olarak gördüğümüz, en kolay kredi kartı veren banka isimli haber içeriğimizi de ayırca ziyaret edebilirsiniz.

Sıralanan bu üç seçenek, kart limiti düşürme adına tercih edilebilecek seçeneklerdir. Ancak önceden de belirtildiği gibi banka tarafından istenilen şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların tam olarak detayları hakkında bilgi sahibi olabilmeniz içinde alt kısımda tüm detayları ayrı başlıklar halinde sizlere aktarmaya çalıştık.

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır 2022

Bazı bankaların kart borcu varken, kredi kartı limit düşürme konusunda müşterilerine bazı temel şartlar sunmaktadır. Bu şartların karşılanmaması durumunda limit düşürme talebi reddedilmekte ve bir süre askıya alınmaktadır. Kredi kartı limitinizi istediğiniz an düşürmek istiyorsanız bankanız tarafından belirlenen şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Bankalar, birbirlerinden bağımsız oldukları için kredi kartı limit düşürme 2022 işlem durumunda farklı şartlar sunabilmektedir. Ancak ortak görülen şartlardan birisi de kredi kartı borcu varken limit düşürme işleminin yapılmadığıdır. Borcunuzu düzenli bir şekilde ödemeye başladığınızda bankanız da sizinle iletişime geçecek ve kredi kartı limit düşürme talebi dilekçesi işlemlerini değerlendirilmeye başlayacaktır.

kredi karti limit azaltma
Kredi Kartı Limit Azaltma

Bu içeriğimizde, genel olarak tüm kartların kredi kartı limiti düşürme işlemleri anlatırken, anlatılacak işlemlerin geçerli olduğu bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Ziraat Bankası Kredi Kartı Limiti Düşürme işlemi nedir ve nasıl yapılır konusunda temel bilgiler,
 2. İş Bankası Kredi Kartı Limiti Düşürme işlemlerinde istenen şartlar ve gereklilikler,
 3. Garanti Bankası Kredi Kartı Limit düşürme işlemlerinin nasıl yapıldığı ve dilekçe sistemleri,
 4. Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Limiti Düşürme konusunda detaylar ve yapılması gerekenler,
 5. Yine limit düşürme nasıl yapılır konumuza bağlı olan, yapı kredi kredi kartı iptali başlığımızı da ayrıca inceleyebilirsiniz.
 6. Diğer Bankalar için kredi kartı limiti azaltma işleminin nasıl yapıldığı ve sürecin nasıl işlediği

Alt başlıklarımız da detaylandıracağımız temel bankalar ve diğer genel işlem seçenekleri bu şekilde sıralanmıştır. Tüm bankaların kredi kartı limit düşürme konularında aynı işlemleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu konuyla beraber olarak Kredi kartı limiti düşürme kredi notunu etkiler mi konusunda da sizleri yeni alt başlıklarımız ile bilgilendireceğiz.

Kredi Kart Limit Düşürme Kaç Gün Sürer?

Söz konusu kredi kartı limit azaltma işlemleri olduğunda, bu konuda yapılan değerlendirmelerin uzun sürmesi, insanlara işkence gibi gelebilmektedir. Özellikle kart limiti düşürme işlemleri, bankadan bankaya değişmekle birlikte, oldukça uzun sürebilmekteydi. Kredi kartı limit düşürme kaç gün sürer konusunda bir çok araştırmayı yine sizler için gerçekleştirdik ve ortalama bir süre hakkında genel bilgi sahibi olduk.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan değişiklikler çerçevesinde kredi kartı limit düşürme işlemleri en fazla 7 gün sürmektedir. Tüketicilerin lehine yapılan bu değişiklik sayesinde, insanlar sadece limit düşürme değil, aynı zamanda kredi kartları işlemlerinin tamamında; pek çok işlemi de kısa sürede tamamlayabiliyor. Kredi kartı limit düşürme konusunda süreyi uzatabilecek faktörler ise şu şekilde listelenmektedir;

 • Hafta sonu tatilleri,
 • Resmi tatil günleri,
 • Bayram tatilleri ile yıl başı tatili,
 • Kredi kartınızdan kaynaklanan diğer sorunlar,
 • Kart içerisinde borcun bulunması nedeniyle uzayan süreç

Kredi kartı limiti düşürme ne kadar sürer başlığında, eskiden bu sürenin 15-20 günlere ve bazen 1 ay kadar sürebildiğini öğrendik. Güncellenen yeni yasalar ve yaptırımlar ile artık resmi tatil günlerini saymazsak, 7 iş günü içerisinde kredi kartı limit düşümü tamamlanmaktadır. Kredi kartı limitini azaltmak istediğiniz zaman, resmi ve bayram tatil günlerine denk gelmediğine emin olursanız, süreç daha da hızlanacaktır.

Hangi Bankalar Limit Düşürme Yapıyor?

Hangi bankalar limit düşürme yapıyor sorusunda en sık merak edilen cevaplar çoğunluk olarak devlet bankalarını kapsamaktadır. Buna paralel olarak da; Ziraat bankası kredi kartı limit düşürme yapıyor mu gibi soruların kredi kartı limit düşürme işleminde bulunacak olan bireyler tarafından merak edilmektedir. Buna bağlı olarak, Halkbank ve Vakıfbank’da bu konu hakkında araştırılan diğer devlet bankaları arasında yer alır.

Sadece Ziraat Bankası değil, aynı zamanda diğer devlet ve özel bankaların tamamı; bu konuda sıklıkla aratılan genel seçeneklerden biri haline gelmiştir. Hangi bankalar limit düşürme yapıyor başlığında; daha net bir cevap alabilmek adına bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz önerilmektedir. Bir çok banka içerisinde çoğu zaman sistem ve işleyiş değişiklikleri olabildiği için, en güncel bilgileri her zaman bankanızdan öğrenmelisiniz.

Banka tarafından sunulan gerekli şartların sağlanması kapsamında limit düşürme işlemleri tüm bankalar tarafından yapılmaktadır. Beklenen şartlar, alınacak sonuç ve işlem süresi bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. İş Bankası kredi kartı limit düşürme veya diğer bankaların isimleri ile yapacağınız aramalarda size gerekli bilgiler sunulacaktır.

Kredi Kartı Limit Düşürme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı limit düşürme kredi notunu etkiler mi şeklinde sorulan tüm soruların da bu alanda incelendiği fark edilmektedir. Kredi kartı kullanıcıları, kredi kartı kullanımının aktif bir şekilde ilerlemesinin kredi notunu yükselttiğini düşünmektedir. Fakat konuyla ilgili farklı seçeneklerin de kredi notunu olumlu etkilediği ve hatta skoru yükselttiği söylenmektedir.

Kredi Kartı Limiti Azaltma Kredi Notuna Etki Eder mi
Kredi Kartı Limitini Düşürmek Kredi Notunu Etkiler mi 2022

Kredi kartı limit düşürme işlemleri içerisin de kredi notunu etkileyen bazı faktörleri sıralayarak genel bir değerlendirme yapmak istiyoruz. Bu değerlendirme sayesinde daha net bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Kredi notunuzu artırmak istediğiniz de şu adımları genellikle kullanırız;

 • Kredi kartı limit düşürme
 • Kredi kartı borcu ödeme
 • Asgari ödemeleri zamanında yapma
 • Nakit avans çekip düzenli ödeme

Sıralanan bu işlemler, kredi notunuzun olumlu etkilenmesini sağlayan işlemler olarak yer almaktadır. Buradan yola çıkacak olursak, fazla olan kredi kartı limitinizin düşürülmesi de kredi notunuzu olumlu etkileyen seçenekler arasındadır. Yani kısa bir özet geçmek gerekirse; kredi kartı limiti düşürme kredi notunu etkiler mi konusunda kesinlikle hayır etkilemez diyebiliyoruz.

Kredi Kartı Limit Düşürmeden Sonra Limit Tekrar Yükselir Mi?

Kredi kartı kullanımına bağlı olarak pek çok soru sorulmaktadır. Garanti kredi kartı limit düşürme veya diğer bankalara yönelik sorulan bu soruda; hem limit düşürme hem de sonrasında yaşanacak süreç ele alınmaktadır. Yani kredi kartı kullanıcıları, kredi kartı limit düşürmeden sonra tekrar artırabilir miyim konusunda yanıtları sıklıkla merak etmektedir.

Otomatik limit artırma talimatı vermediğiniz ve bankanız ile limit artırma konusunda ön bir anlaşma yapmadığınız sürece kredi kartı limitinizin artması söz konusu değildir. Bu nedenle mevcut kredi kartınızın limiti, sizin için fazla olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede kart limit düşürme işlemlerini yapabilirsiniz. Limit artırma için ise yine bankanız ile görüşmeniz gerekecektir.

Bazı durumlarda ise düşürülen kredi kartı limiti, yeniden artırma konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların ilk maddesi mevcut kredi notu olarak ön plana çıkar. Kredi notunuz düşükken mevcut kredi kartı limiti düşürme işlemi yaparsanız ve sonrasında kredi notu artmazsa; limit arttırım talebiniz ne yazıkki kabul görmeyebilir. Bu tür durumlar çoğu zaman bankanın elinde olmayan bir durumdur ve artış sağlayamazsınız.

Yorum yapın