Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Soğuk sıkım kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları epey fazladır. Doğal yağların genel faydalarıyla beraber cilt yapısında da etkisi olduğu bilinmektedir. Kayısının kendi özünden elde edilen yağ çeşitli şekillerde uygulanabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları   

 • Nemlendirici & Yumuşatıcı Etki
 • Pürüzsüz Cilt Yapısı
 • Işıltılı Aydınlık Görünüm
 • Işıltılı Aydınlık Görünüm
 • Zararlı Işınlardan Koruyucu Etki
 • Cilt Yapısını Güçlendirici
 • Hücre Yenilenmesine Yardımcı
 • Enfeksiyona Karşı Etki

 

1-) Nemlendirici & Yumuşatıcı Etki

Kayısı çekirdeğinin en etkili yönlerinden biri cildi nemlendirmeye katkısıdır. Kurumuş durumdaki cildin kaybettiği nemi yeniden kazanmasına yardım eder.  Neme bağlı olarak yumuşatıcı etki de yapacaktır.

2-) Pürüzsüz Cilt Yapısı

Kayısı yağı cildinizin lekelerini azaltmada etkili olabilir. Temizlenmiş ciltte belirli aralıklarla kullanıldığında lekelerin azalmasına katkı sağlar. Etki düzeyi cilt lekesinin durumuna göre değişecektir.

3-) Işıltılı Aydınlık Görünüm

Belirli aralıklarla cilde kayısı yağı sürüldüğünde daha aydınlık bir görüntü elde edersiniz. İçerisinde C vitamini bulunan kayısı, koyulaşmaların azalmasına da katkıda bulunur.

4-) Zararlı Işınlardan Koruyucu Etki

Zararlı güneş ışınlarına, ekran ışığının olumsuz etkilerine karşı kayısı çekirdeği yağının kullanımı faydalı olabilir. Kayısının çekirdeğinden elde edilen soğuk sıkım yağ, bir tabaka halinde cildi saracaktır.

5-) Cilt Yapısını Güçlendirici

Kayısı çekirdeği yağının en etkili yönlerinden biri cilt yapısını güçlendirmesidir. Besleyici özellikleri sayesinde dış etkenlere karşı direnci gelişmiş cilde sahip olabilirsiniz.

6-) Hücre Yenilenmesine Yardımcı

Peeling etkili kayısı çekirdeği cildinizin yenilenmesine katkıda bulunmaktadır. Hücresel düzeyde yenileme etkisi hafif soyucu etkiyle birleşince cildiniz daha yeni bir hal alacaktır.

7-)  Enfeksiyona Karşı Etki

Kayısının enfeksiyonlara karşı mücadelede etkisi yaygın şekilde bilinmektedir. Çekirdeğinden elde edilen öz de bunu destekler. Cilt bakım rutininizde dolabınızda olması gereken ekstra ürünlerden biridir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Kullanılır?

Kayısı çekirdeğini yüz bölgesine uygulamadan önce bir arındırıcı losyon ile temizlemeniz önerilir. Gözenekleri açık cilde uygulandığında kayısı çekirdeği yağı çok daha etkili olacaktır. Gözenekler tıkandığında ise sonuçlara daha geç ulaşabilirsiniz.

 • Yüz bölgesini temizledikten sonra kayısı çekirdeği yağını el veya pamuk yardımıyla istediğiniz kısımlara sürünüz.
 • Kayısı yağını ne kadar kullanmak istediğiniz size bağlıdır. Fakat cildiniz yağlı yapıdaysa çok sınırlı uygulamanız önerilir. Yağlı ciltler haftada en çok bir kere ve ince tabaka halinde sürebilir. Kuru ciltler ise haftada birkaç kere uygulayarak nem dengesine katkıda bulunabilir.
 • Yüze sürmüş olduğunuz kayısı yağı ardından cilde iyice yedirmeye özen gösteriniz. Masaj yaparken hafif tampon hareketlerle cildinizdeki etkisini artırabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Zararları & Riskleri Neler?

Kayısı çekirdeği yağını tüketirken miktara dikkat etmeli, diğer yağlarla karıştırmamalısınız.  Bitkisel yağlar dermatolojik yara tedavisi sürenler için riskli olabilir. Cilt sorunu tedavilerinde doktor kontrolünde uygulanması önerilir. Olası alerjilere karşı önlem almanızda fayda olacaktır. Sarı ve turuncu meyvelere alerjisi olanların da dikkat etmesi gerekir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Fiyatı

Piyasa geneline göre bir değerlendirme yapıldığında kayısı çekirdeği yağının fiyatları 25-120 TL arasında değişmektedir. Genellikle aynı teknikle üretilmekle beraber bazı farklara bağlı olarak fiyatta da değişimler görülebilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullananlar Ne Diyor?

Kullanıcı deneyimlerinden bazılarına bakılırsa, genelde sonuçlar memnuniyet vericidir. Kayısı çekirdeğinin genelde daha yumuşak ve pürüzsüz görüntüye kavuşmada etkili olduğu söylenmektedir. Kokusu ferahlatıcı ve rahatlatıcı olduğu için sinirlere de iyi geldiğini yorumlayanlar bulunuyor.

Saç Derisine Faydaları Neler?

Saçlı deriyi ele alınca kayısı yağının saç köklerine de iyi geldiği bilinmektedir. Kuruluk ve kepeklenme sorunu yaşayanların saç derisine haftada bir iki kere kayısı yağını sürmesi önerilir. Saç derisine doğrudan temas ederken bir pamuk yardımıyla tampon hareketler yapabilirsiniz. Elle temas edilmemesi önerilir. Kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları    yanında içimindeki etkilerini de değerlendirebilirsiniz.