Kabarık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kabarık Saçlar İçin Bakım Önerileri için evinizde rahatça uygulayacağınız bakım önerileri; Saçlarınızı ne kadar yıkarsanız yıkayın sürekli dağınık ve karmaşık bir görünüm ortaya çıkar. Saçların bu durumu sürekli, bayanlarda görülür ve bayanların canını sürekli sıkar,  bayanlar hep kendilerini  rahatsız hissederler düzeltilmesi  zor olan saçlar için çeşitli  uygulamalar görülmektedir.

Kabarık ve dağınık saçlar için: DİKKAT edilecek noktalar ve  saçların bakım maskeleri  ve dağınık kabarık saçlar için öneriler;

KABARIK VE DAĞINIK SAÇLAR İÇİN ÖNERİLEN MASKELER

Dağınık ve kabarık saçlar için doğal yağlar

 • a)1 çorba kaşığı kadar mayonez
 • b)1 çorba kaşığı kadar badem yağı
 • c)1 çorba kaşığı kadar  zeytin yağı

1 çorba kaşığı badem yağı 1 çorba kaşığı zeytin yağı 1 çorba kaşığı mayonez bunlar düzenli bir şekilde 2 dakika kadar bir süre karıştırılır ve saçların bütün bölgelerine çok düzenli bir şekilde  sürülür. Bu yöntem yaklaşık 1 saat 10 dakika aynı şekilde  bekletilir ve ılık su ile durulandıktan hemen sonra bu yöntemden sonra yıkanır. Bu uygulama  tekniği  haftada sadece bir defaya mahsus yapılır.

Dağınık ve Kabarık Saçlara Avokado Maskesi ve  uygulaması

 • a) 1 tane Avokado
 • b) 1 adet yumurta sarısı

Bir tane Avokado içi çıkarılarak mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde ezilir daha sonra yumurta sarısı ile  karıştırılır daha sonra saçların köklerinden başlayarak uçlarına kadar sürülür daha sonra saçların dağınıklığı ve kabarıklığı  az görülür.

daginik ve kabarik saclara avokado maskesi
Dağınık ve Kabarık Saçlara Avokado Maskesi

Dağınık ve kabarık saçlar  için zeytin yağı bakımı uygulaması

 • a) 2 çorba kaşığı kadar bal
 • b) 3 çorba kaşığı kadar zeytin yağı

2 çorba kaşığı bal ve 3 çorba kaşığı zeytin yağı birbirine karıştırılır. Bu karışım saçların bütün bölgelerine sürülür bu uygulamadan sonra 3 saat boyunca bekletilir, bu bekleme esnasında; saçın bütün bölümü bone veya benzer penye bir dokuma yardımı ile kapatılır. Penye dokuma veya bone saçlara uygulanan malzemenin etkili ve faydalı olmasını sağlar.

daginik ve kabarik saclar icin zeytinyagi bakimi
Dağınık ve kabarık saçlar  için zeytinyağı bakımı

Dağınık ve kabarık saçlara; jojoba yağıda kullanılabilir,bu yöntemde aynı şekilde dağınık ve kabaran saçlara yardımcı olur ve bu durumun oluşunu engeller ve saçlara  canlılık ve yumuşaklılık kazandırır.

Dağınık ve kabaran saçlar için tavsiyeler;

 1. a) Dağınık ve kabaran saçların düzeltilmesi ve şekillendirilmesi oldukça zordur.

Bu tür saçlar hergün yıkanmamalıdır, her gün yıkanan saçlar yıpranır canlılığını kaybeder kendi yapısını kaybeder. Dağınık ve kabaran saçlar en az üç günde bir yıkanır.

 1. b) Dağınık ve kabaran saçlar aşırı uzun ise tercih edilerek katlı kesim yaparak bu duruma son verilir. Bu durum kabarıklığı ve dağınıklığı yüzde 50 azaltır duştan çıktan hemen sonra saçlara köpük ve şekillendirici kullanılıp uygulanırsa bu durumun önüne rahat bir şekilde geçilir. Jöle veya kendi halinde kurumaya bırakarak başarılı sonuç kazanabilir.
 2. c) Dağınık kabarık saçlar için su ve gliserin; ne kadar yöntem uygulanırsa uygulansın sonuç bakımsız görünür, sürekli saç taranmamış dolaşık gibidir.Bu durmun önüne geçilebilmesi için su ve gliserin karışımndan ortaya çıkan bir kür veya sprey yardımı ile kullanılmalıdır. Gliserin ve su saçların yumuşak olmasını sağlar ve yatıştırır, bu yöntemde saçların dağınıklığını ve az kabarmasına yardımcı olur.
 3. d) Kabarık saçlar sürekli tarakla taranmamalıdır, sürekli taramak dalgalanmalara sebep olur. Kabarık saçlar için kalın uçlu tarak kullanmak daha idealdir ve kalın uçlu tarak saçlardaki kırılmayıda engellemeye sebep olur.
 4. e) Saç kurutma makinası ile saçlar kurutulmamalıdır. Saçların daha da fazla kabarmasına sebep olur ve doğal haline bırakarak kurutulmalıdır. Yıkadıktan sonra hafif nemli haldeyken tepede topuz yaparsanız bu durumun önüne geçmiş olunursunuz.

Önerilen yazı: 2023 Yılına Damga Vuracak Abiye Saç Modelleri

 

Yorum yapın