İş Bankası Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

İş Bankası kartsız para çekme işlemi, çoğu müşterinin son zamanlarda sıklıkla kullandığı bir teknolojik gelişmedir. İş Bankası’nın sunmuş olduğu bu harika gelişme sayesinde “kartı evde unuttum” derdi tamamen ortadan kalkmış oldu. Kartınız yanınızda olmadığı için para çekmeden dönmenize gerek kalmadı.

Cep telefonlarında bulunan Türkiye İş Bankası mobil uygulaması sayesinde QR ya da bilinen adıyla İş Bankası karekod ile para çekme artık mümkün hale geldi. Teknoloji çağının gelişmesi ile birlikte Türkiye İş Bankası da müşterilerine daha kesintisiz ve sorunsuz bir hizmet sunabilmek adına pek çok yeniliği hizmetlerinde müşterilerine sunmaktadır.

Türkiye İş Bankası kartsız para çekme işlemleri konusunda diğer bankalara nazaran daha fazla gelişmiştir. Özellikle bu işlemi ilk uygulayan bankalardan bir tanesi olma sebebiyle, gelişim için daha fazla zaman bulmuştur. Günümüzde artık tüm bankalar Kartsız para çekme işlemlerinde son derece hızlı hale gelse bile, İş Bankasının bu konuda yaptığı yenilikleri görmezden gelemeyiz.

Yalnızca vadesiz hesaplar da değil kredi ve mevduat hesaplarında da para çekmeyi kolaylaştıran yeni teknolojileri müşterilerin ayağına getiren İş Bankası teknolojiyi en iyi kullanan bankalardan biridir. Yalnızca kartsız işlemler ve QR kod ile para çekme seçenekleri değil aynı zamanda Biyokimlik ile para çekme, cep anahtarla para çekme, İ-Anahtarla para çekme ve Mobil imza ile para çekme seçenekleri de bulunuyor. Kartını evde unutan ya da kartsız para çekmek isteyen kullanıcılar için sunulmuş olan bu teknolojilerin kullanımlarından ise aşağıda sizler için bahsettik.

İş bankasıyla ilgili olarak dilerseniz İş Bankası Numara Güncelleme isimli gönderimizi de inceleyebilir ve bir kaç saniye içerisinde numara güncelleme işlemlerini rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. İşCep uygulaması bağlantısını tıklayarak, cep telefonunuza mobil bankacılık uygulamasını da ayrıca yükleyebilirsiniz.

İş Bankası Kartsız Para Çekme

Özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde çoğu kişi evinden çıkmadan işlerini halletmenin yolunu aramaya başladılar. Yaşanılan bu eve kapanma sonrasında ise büyük bir teknolojik değişim meydana geldi. İnsanlar daha fazla teknolojik gelişmelere yönelerek normalde daha geç olması beklenilen teknoloji çağının kapılarını araladılar. Bu yöntemlerden bir taneside İş Bankası Kartsız para çekme işlemi olmaktadır.

Şüphesiz bu dönem içerisinde en çok hizmet veren sektör ise bankalar oldu. Her türlü işlem için kullandığımız mobil bankacılık uygulamaları sayesinde para çekme ve yatırma işlemleri şubeye gidilmeden halledilmeye başlandı. Türkiye İş Bankası ise müşterilerinin memnuniyetleri ne daha fazla arttırmak ve şubedeki yoğunluğu azaltmak için her geçen gün yeni bir teknolojik gelişmeyi hizmeti sunmaktadır. Günümüzde birçok banka gibi Türkiye İş Bankası da kartı çalınan ya da kartı yanında olmayan müşteriler için kartsız işlem ile para çekme avantajını sunmaktadır.

İş Bankası Karekod İle Para Çekme
İş Bankası QR Kod İle Para Çekme Nasıl Yapılır

Para çekeceksiniz ancak cüzdanınız yanınızda değil? Para çekeceksiniz ancak kartınız çalındı? Yeni kartın gelmesini beklemek yerine kartsız işlemlerden paranızı çekebilirsiniz. Yalnızca kartsız işlemler ya da QR kod ile değil birçok farklı bahsedeceğimiz yöntem sayesinde kartsız bir şekilde para çekebileceksiniz. Kartsız işlemler ve QR kod ile para çekmenin yanı sıra aynı zamanda Biyokimlik ile para çekme, cep anahtarla para çekme, İ-Anahtarla para çekme ve Mobil imza ile para çekebilirsiniz.

İş Bankası QR Kod ile Para Çekme

Acil bir durum yaşadığınızda ya da kartınızın yanınızda olmadığı zamanlarda paraya ihtiyacınız olabilir. Tam da bu zamanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan kartsız para çekme yöntemleri arasında en sık kullandığımız İş Bankası QR kod ile para çekme detaylarından bahsedeceğiz. Çoğu zaman cüzdanımıza evde unutursak daha iyi telefonumuza evde unutmayız bu durumda sıklıkla kullandığımız telefonlarımızı da bulunan bankaların mobil uygulamaları sayesinde kolaylıkla para çekebileceksiniz.

İş Bankası’nın müşterilerine sunmuş olduğu geniş işlem saatli ATM’leri sayesinde kartı ihtiyaç duymadan tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor. İş Bankası kartsız para çekme işlemleri hakkında bir kaç bilinmesi gereken husus ise şu şekilde listelenmektedir;

  • Telefonunuzda yüklü olan İşCep mobil uygulamasına girdikten sonra sol üst köşede bulunan menü sekmesinden para çekme seçeneğini seçmelisiniz.
  • Daha sonrasında karşınıza çıkan seçenekten hesabınızı ve çekmek istediğiniz para tutarını girmelisiniz.
  • İşCep üzerinden yaptığınız bu işlemler sonrasında ise bankamatiğin ekranında bulunan karekodu telefonunuza okutmanız yeterlidir.  
  • İş Bankası kartsız para çekme işlemi yapılırken; unutulmaması gereken bir şey de 10 TL ve üstünü çeke bildiğiniz gibi paranın verilmesi yaklaşık 40 saniye sürdü için ATM paranızı yuttu diye düşünmeyin.
  • Konumuzla bağlantılı olarak Garanti Kartsız Para Çekme makalemize de ayrıca göz atmayı isteyebilirsiniz.

İş Bankası Kartsız Para Çekme Limiti?

İş Bankası ATM’lerinde günlük para çekme limiti de bir hayli merak edilmektedir. Şubelerde para çekme limiti bulunmadığı için yüksek meblağlar çekeceğiniz zaman mutlaka şubeye gitmelisiniz. Ancak unutulmaması gereken bir diğer nokta da şubelerde de her zaman çekeceğiniz yüksek miktar para bulunmayabilir bu durumda ilk başta şubeyi arayarak çekeceğiniz miktarı belirtmeli ve şubenin hazırlıklı olmasını sağlamalısınız.

ATM’ler ise yalnızca 7/24 açık oldukları için küçük miktarda paralar vermektedir. İş Bankası ATM’si 2022 yılında günlük para çekme limitini 5000 TL olarak belirlenmiştir. En az çekebileceğiniz para miktarı 10 TL olurken bu işlem kartsız işlemlerde ne yazık ki değişiklik göstermektedir. İş Bankası müşterisi kartı ile ATM ye gittiği zaman 5000 TL nakit para çekebilirken, kartsız işlem yapmak istediği zaman ise bu limit 3000 TL düşmektedir. Kartı veya kartsız para çekme limiti günlük olarak 8000 TL olarak belirlenmiştir.

Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise; iş bankası kartsız para çekme işlemleri gece 12’den sonra yenilendiği için yeniden para çekme işlemi yapabilirsiniz. İş Bankası ATM’lerinden Dolar ya da Euro çekme limitleri de 2022 yılında 800 Dolar ve 800 ve Euro şeklinde belirlenmiştir.

İş Bankası Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası kartsız para çekme konusunda seçeneklerini gün geçtikçe seçenekleri çoğalmaktadır. Kartınız yanınızda yok diye ya da cüzdanınızı evde unuttunuz diye para çekme işlemi yapamayacaksınız diye bir şey yok. İş Bankası kartsız para çekme işlemi birçok farklı yöntem ile mümkündür. Bu yöntemlere biraz daha detaylı bakacak olursak;

  • Cep anahtar ile kartsız para çekme
  • Karekod ile kartsız para çekme
  • ATM’den Mobil imza ile kartsız para çekme
  • Biyokimlik ile kartsız para çekme

Ayrıca bir çok teknolojik yeniliklerin her geçen artmasıyla beraber; iş bankası kartsız para çekme konusunda bir çok yeni seçeneklerde önümüzde aylarda bizlerle beraber olacaktır. İş Bankası kartsız para çekme konusunda kullanulan bu dört yöntem ile işlemlerin nasıl yapıldığına değinmek istiyoruz.

1- Cep anahtar ile İş bankası kartsız para çekme

İş Bankası’nın mobil uygulamasından giriş yapacağınız cep anahtar sayesinde kart kullanmadan para çekebileceksiniz. Bankamatik üzerinde yer alan kartsız işlemler menüsüne giriş yaptıktan sonra para çekme butonuna tıklamanız ve cep anahtar ile para çekme butonunu seçmeniz yeterlidir. Cep anahtar butonunu seçtikten sonra ise telefonunuza tek kullanımlık şifre gelecektir. Bu şifreyi girdikten sonra günlük ATM’den para çekme limiti dahilinde para çekebilirsiniz. 

2- Karekod ile İş Bankası Kartsız Para Çekme

Türkiye İş Bankası’nın sunmuş olduğu kartsız para çekme işlemi için yukarıda bahsetmiş olduğumuz Cep anahtar ile para çekme ve şimdi bahsedecek olduğumuz karekod ile para çekme işlemi için yine telefonunuzda İşCep uygulaması yüklü olmalıdır. İşCep uygulamasına girdikten sonra meni içerisinden para çekme seçeneğini seçip karşınıza çıkan liseden karekod seçeneğine tıklamalısınız. Bankamatik ekranında yer alan karekodu telefonunuzu okuduktan sonra girmiş olduğunuz limit dahilinde paranızı çekebilirsiniz.

3- ATM’den Mobil İmza ile İş Bankası Kartsız Para Çekme

İş Bankası’nın bir diğer güzel hizmetlerinden birisi olan Mobil imza ile kartsız para çekme işlemi ise biraz daha detaylıdır. Mobil imza dediğimiz olay 5070 sayılı kanun gereğince elektronik imza olarak da bilinmektedir. ATM’den Mobil imza ile para çekebilmeniz için Türk Telekom ya da Turkcell müşterisi olmanız gerekmektedir.  İş Bankası ATM’leri üzerinden kartsız işlem menüsünden yalnızca bu şekilde mobil imza ile para çekebilirsiniz.

4- Biyokimlik ile İş Bankası Kartsız Para Çekme

Biyokimlik ile kart olmadan para çekmek isteyen müşteriler için ilk başta açıklamamız gereken şey her bankada parmak izi olmayabilir. Biyokimlik her bireyin farklı parmak izlerinden oluşan bir güvenlik sistemidir. İş Bankası ATM’lerinin bazılarında bulunan biyokimlik ile tüm bankacılık işlemlerinizi parmak okutarak yapabilirsiniz.

Yalnız biyokimlik ile kart olmadan para çekme işlemi yapabilmeniz için ilk başta şubeye gidip dilekçe vermeniz gerekmektedir. Daha sonrasında parmak izinizi okutup kartınızı ve şifrenizi girdikten sonra işleminiz tamamlanacaktır. Güvenlik işlemleri tamamlandıktan sonra karta gerek kalmadan yalnızca parmak iziniz sayesinde nakit çekim işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Yorum yapın