İkili Tarama Testi Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İkili tarama testi, günümüzde tüm gebeliklerde yapılması önerilen bir medikal test türüdür. Kormozomal anomaliler hakkında detaylı olarak bilgi edinilebilmesi için tarama gerçekleştirilmesini sağlayan bir testtir. Bu testin hem yapılması gereken zaman dilimi hem de yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli detay bulunur. Hamilelik döneminin ilk haftalarında yapılması uygun olmayan bu testi yaptırırken de mutlaka doktorlarınıza danışmanız gerekir.

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde olan hanımların yaptırmaları gereken birtakım testler vardır. Bu testlerden birisi de ikili tarama testidir. Bu testin hamileliğin 11. haftası ile 13. haftaları arasında uygulanması gerekiyor. Yapılması birçok bakımdan hamilelik süreci hakkında bilgi edinmenize olanak tanımaktadır. Test sizlere yalnızca anne sağlığı hakkında değil aynı zamanda bebeğin anne karnında büyümesini sağlayacak şekilde bilgi verdiği için de önem taşır.

İkili Tarama Testi Neden Önemlidir?

İkili tarama testi neden önemlidir sorusuna yanıt vermek gerekir ise bu test ile bebeğin sağlığı hakkında çok detaylı bir bilgi edinmeniz mümkün oluyor. Örneğin ilk üç aylık dönemde bu testi yaptırmak bebeğinizde Down Sendromu ya da farklı bir kromozom hastalığı olup olmadığını görmenizi sağlar. Risk durumlarını detaylı olarak ortaya seren bu testin birçok farklı amacı bulunur. Bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi açısından önemli olduğu söylenebilir.

Test sayesinde anne adayından alınan çeşitli kan örneklerinin parametrelerine bakılır ve ultrason da yardımı ile bebeğin gelişimi hakkında detaylı olarak bir değerlendirme yapılır. İkili test temel olarak bir tarama testidir. Bu testin sonuçları da kesin olarak nitelendirilemez. Yalnızca ön bilgi edinmenize yardımcı olur. Kesin tanı koyulması için birtakım tetkiklere de ihtiyaç duyulabilir.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

İkili tarama testi nasıl yapılır konusunda kişilerin merak ettiği önemli detaylar vardır. Bu testin uygulanması sırasında belirli aşamalar bulunur. İki farklı test şeklinde uygulanan ikili tarama testi birtakım parametrelerin incelenmesi temeline dayanmaktadır. İkili test yapıldığında şu değerlerin incelemesi yapılır:

  • Anneden kan örneği alınır.
  • Gebelikle ilişkili olan plazma protein A düzeyine bakılır.
  • Beta hCG düzeylerine bakılır.
  • Sonrasında ultrasonografi yardımı ile bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi sağlanır.

Bu bulgular dikkate alınarak detaylı olarak bir değerlendirme yapılır. Gereken durumlarda çeşitli tetkikler de yapılarak bebeklerin gelişim düzeyi hakkında bilgi edinilir.

İkili Tarama Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

İkili tarama testi sonuçları ile bebeklerin gelişimleri hakkında detaylı olarak bilgi edinilir. Bu testlerden elde edilen değerler içerisinde Beta – hCG değeri yüksek ve PAPP- A düzeyi düşük ise bebek genetik hastalıklar bakımından yüksek bir risk grubunda bulunuyor demektir.

Bunun yanında ölçülen ense kalınlığı da normalden daha fazla, aynı zamanda baş ve popo mesafesi de büyüme gelişme değerleri referans aralığı dışında bulunuyor ise bebek için çeşitli riskler var demektir.

Bu test türü Down Sendromu olan çocukların tespit edilmesinde %85 oranda doğru sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda testin %5 oranında yalancı pozitif çıkma olasılığı da bulunuyor. Eğer testin sonuçları pozitif çıktıysa mutlaka ileri tetkiklerden de yararlanılması gerekir. Bebeklerin düşük riskli çıkması hastalıkların kesin bulunmadığı anlamını da taşımıyor. Test sonuçları bilgisayarlı ortamlarda risk puanları hesaplanarak değerlendirilir ve bu puanlar bebeklerin takibe alınmasında etkilidir.

İkili Tarama Testinde Bebeğin Cinsiyeti Belli Oluyor mu?

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında yapılan ikili tarama testinde bebeklerin Down Sendromlu olup olmadıkları belirlenmektedir. Bu testlerin yanılma payı olsa da büyük bir oranda sonuçları doğru olarak çıkar. Bununla birlikte ikili tarama testi bebeğin cinsiyeti üzerinde etkili değildir. Yani bebeklerin cinsiyeti hakkında bu testler sizlere bilgi vermiyor.

İkili Tarama Testi Ne Kadar Sürer Sürer?

İkili tarama testi süresi de kişilerin merak ettiği önemli bir detaydır. Sonuçları son derece önemli olan bu testlerin yapılması ve sonuçlarının çıkması yaklaşık olarak iki gün sürmektedir. Testin uygulandığı sağlık kurumlarının ya da merkezlerinin yoğunluk derecesi süre üzerinde etkilidir. Aynı zamanda laboratuvarların yoğunluğu da yine dikkate alınması gerekenler arasında yer alır.

Birçok anne adayı için en çok araştırılan konulardan birisi de ikili test sonucu güvenli mi sorusunun yanıtı oluyor. Bu testlerin sonuçları %100 doğru olarak nitelendirilmese de yüksek oranda doğruluğundan bahsedilebilir. Bununla birlikte pozitif çıkan testler sonrasında ekstra işlemler de yapılarak sonuçların teyit edilmesi sağlanır. Bu nedenle hamilelik döneminde mutlaka yapılması gereken testler arasında yer alır.

İkili Tarama Testi Fiyatları

İkili tarama testi fiyatları da önemli detaylar arasında yer alıyor. Bu testlerin fiyatları özel sağlık merkezlerinde birbirinden farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda sonuçları inceleyecek olan doktorlar da farklı fiyatlarda etkilidir. Yapılması son derece gerekli olan bu ikili tarama testleri son derece önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Hemen her ebeveynin hamilelik sürecinde önem vermesi gereken detaylar arasında yer alır.

İkili tarama testi çok düşük maliyeti olan bir testtir. İkili test fiyatları 2022 yılı için 300 TL ile 600 TL arasında ücretinin değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Tekrar hatırlatalım testin yapıldığı hastane, doktor, sigorta durumuna göre fiyat değişebilmektedir. işlemin gerçekleştirileceği sağlık kurumu ile görüşme sağlayarak çok daha sağlıklı bilgi alınabilir.

 

Önerilen yazı: Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri

Yorum yapın