Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır

Esnaf Kefalet Kredisi hesaplama yöntemleri ve Esnaf kefalet kredisi hesaplama robotu ile ilgili işlem bilgilerine bu makalemiz içerisinden detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

 

Esnaf kefalet kredisi hesaplama, adından da anlaşılacağı üzere esnaflar tarafından çekilen kredilerin hesaplama işlemlerinde kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların ticaretlerine destek olmak amacıyla oluşturulmuş olan esnaf kefalet kredisi düşük faiz oranları ile ticareti canlandırmak amacıyla yapılmıştır. Özellikle pandemi sürecinde birçok esnaf ve ticari kurumlar yaşanılan bu sürecin zorluklarından dolayı kepenk kapatma durumunda kaldılar.

Tam da bu sırada esnaf kefalet kredisi sayesinde borçlarını bir nebze olsun azaltan ve kepenk kapatmadan faaliyetlerine devam etmeye çalışan birçok esnaf bulunmaktadır. Halk Bankası iş birliğinde esnaf ve sanatkarlara verilen bu düşük faizli kredi sayesinde pandeminin ağır etkilerinden yavaş yavaş esnaflar kurtulmaya çalışıyor.

Belirtmeden geçmeyelim! Esnaf kefalet kredisi almak için de ne yazık ki bazı şartlar gerekiyor. Sizlerin merak ettiği bütün soruları araştırdık ve yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde bahsettik. Bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenmeden önce, ilk olarak esnaf kefalet kredisinin tam olarak ne işe yaradığı konusunda bilgi edinilmesinde fayda olacaktır. Konuyla alakalı pek çok içerik olmadığı için, bizler en ince ayrıntısına kadar detaylı bilgileri sunmaya çalışacağız. 

Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2022 yılında da aynı temel formüller kullanılarak yapılmaktadır. Esnaf ve sanatkarların iş kurmalarına ve aynı zamanda bu alanda yapacakları ticari faaliyetlere destek olmak amacıyla esnaf kefalet kredisi seçenekleri sunulmaktadır. Esnaf ve zanaatkarlar kredi kullanabilmek amacıyla bu krediyi tercih ederek faiz oranlarında avantaj sağlayabiliyor. Devlet politikası olarak nitelendirilen bu düşük faizli kredi imkanında, aynı zamanda Halkbank’ın da katkısı vardır.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama aracı olarak, Kredi Faizi Hesaplama Formülü makalemizi inceleyerek alternatif bir yöntem kullanarak da yapabilirsiniz. Direkt esnaf kredisi hesaplama işlemi yapacaksanız da içeriğimizin devamını takip edebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi hesaplama konusunda, karışık hesap metotları olduğundan dolayı bizler çok basit yöntemleri ele alıp kolayca sonuca ulaşmanıza yardımcı olacağız. 2019 yılından bu yana yaşanılan ağır pandemi koşulları sebebiyle esnaf ve sanatkarları rahatlatmak amacıyla bir devlet politikası kapsamında çıkartılan esnaf kefalet kredisi 2022 yılında da en çok merak edilen ve sorulan konular arasında yerini aldı.  Ancak esnafların işe atılımlarını desteklemek amacıyla sunulan bu kredide yıllık faiz oranı oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2022 yılında da faiz oranları belirlenerek gerçekleştirilir. Esnaf kefalet kredi faiz oranları son yapılan güncelleme ile birlikte yıllık %8.5 civarında işlemektedir.

Kefalet kredisi hesaplanması oldukça etkin rol oynayan faiz oranı, diğer oranlarla birlikte hesaplanarak işlem tamamlanmaktadır. Örneğin;

 • Yardımlaşma oranı: %0
 • Sermaye oranı: %2
 • Risk sermayesi: %1
 • İstihbarat ücreti: 0
 • Masraf oranı: %1.25
 • Yıllık faiz oranı: %8.5
 • Kooperatif hissesi: %0.25

Olduğunda hesaplamalar buna dayanarak yapılmaktadır. Bu örnekler üzerinden 50.000 TL kredi çekilirse elinize geçecek net tutar 47.625,00 TL olacaktır. Esnaf kefalet kredisi hesaplama konusunda bir diğer bilinmesi gereken araçta çeşitli hesaplama metrikleri ile robotlar olmaktadır. Burada otomatik hesaplama sistemleri bazen doğru verilerinde girilmemesiylesizleri yanıltabilecek sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu

Teknolojinin ve özellikle internet ortamının gelişmesi kapsamında pek çok hesap işlemlerinin internet üzerinden yapıldığı bilinmektedir. Özellikle manuel hesaplamaların zor olacağı işlemlerde bu ortamda yer alan robotlar kullanılmaktadır.

esnaf kefalet kredisi hesaplama robotu
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Robotu ve Aracı

Esnaf kefalet kredi başvurusunda bulunmak isteyen bir esnaf girişimci, esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi yaparken robot seçeneğinden yararlanabilmektedir. Bunun bir diğer adı da yine Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Aracı olmaktadır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcı üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu robotlar, ilgili alanlara doğru oranları girmeniz durumunda aradığınız sonucu karşınıza çıkaracaktır. Esnaf kefalet kredi hesaplama robotu 2022 sayesinde ise manuel hesaplama yapmanıza gerek kalmadan saniyeler içerisinde alabileceğiniz kredi miktarını hesaplayabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Almanın Şartları Nelerdir?

Her esnaf için oldukça mantıklı olan bu kredi seçeneği, pek çok esnaf girişimci tarafından merak edilmektedir. Konuyla alakalı incelenen esnaf kefalet kredi faiz hesaplama adımları incelendikten sonra bu kredi alabilmenin şartları araştırılmaktadır. Neredeyse hemen her esnaf tarafından karşılanabilecek bu şartlar şu şekilde ifade edilebilir:

 • İş yerinin veya ikamet adresinin kooperatif bölgesinde olması gerekmektedir.
 • Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı bir şekilde 1 yıl faaliyet gösterilmiş olması önemlidir.
 • Birden fazla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortaklığının bulunmaması önemlidir.
 • Konumuzdan bağımsız olarak dilerseniz Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur isimli içeriğimize de ayrıca göz atabilirsiniz.

Sıralanan bu üç şartın sağlanmasına bağlı olarak bu krediyi veren banka işe anlaşma sağlayabilir ve avantajlı kredi imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvurulur?

Esnaf kefalet kredisi hesaplama aracı ile kredi hesabı yapan bireyler, esnaf kefalet kredisine nasıl başvuru yapabileceklerini merak etmektedirler. Öncelikle kooperatife giderek gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz kooperatif tarafından detaylı olarak değerlendirilecek ve 15 gün içerisinde dönüş yapılacaktır.

Eğer kooperatiften başvurunuz için onay alırsanız krediniz için bankaya yönlendirme işleminiz gerçekleşecektir. Banka sizlerin sicilini inceleyecek ve gerekli araştırmaları yaparak uygun görüldüğü takdirde kredi kullandıracaktır. Tüm bu işlemlerin ardından başarıyla esnaf kefalet kredisini kullanabilirsiniz. Bu sayede girişimde bulunacağınız işlerde devlet destekli olan bu kredi, sermayenizin büyük bir kısmını karşılayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Her başvuruda olduğu gibi esnaf kefalet kredi başvurusunda da kişilerden talep edilen belli başlı belgeler bulunmaktadır. Örneğin esnaf kefalet araç kredisi hesaplama gibi işlemlerde bulunacak olan girişimciler, bu işe adım atmadan önce başvurmaları gerektiğini bilmektedir. İlgili kurum tarafından başvuru esnasında talep edilen belli başlı belgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Esnaf sicil belgelerinin aslı ve fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Bağlı olunan odadan alınacak oda faaliyet belgesi
 • Kooperatiften alınması gereken ortaklık belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Belgelerin birçoğunu Esnaf ve Sanatkâr Portalı bağlantısına tıklayarak temin edebilirsiniz.

Sıralanan bu belgeler dışında kefil olan kişilerden de kimlik belgesi, vergi levhası ve ikametgâh belgesi gibi pek çok belge talep edilmektedir. Bu belgeleri elde ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bankanız sizlerden bunlara ek olarak kendi kuralları çerçevesinde farklı belgelerde talep edebilir. Burada bankaya gitmeden önce, bankanın müşteri temsilcisi ile görüşerek daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Atakum Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Atakum esnaf kefalet kredisi hesaplama yöntemleri de yine normal esnaf kefalet kredisinde kullanılan formülün aynısı olmaktadır. Yukarı kısımlarda açıkladığımız temel formülleri kullanarak Atakum esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Atakum esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemleri aynı zaman da hesaplama robotları kullanılarak da rahatlıkla yapılabilmektedir. Burada önemli olan tek detay, faiz oranlarını bilmeniz ve sisteme girmenizdir.

Esnaf Kefalet Araç Kredisi Hesaplama

Esnaf Kefalet kredisi hesaplama işlemlerinde bir diğer merak edilen başlık araç kredisi hesaplama olmaktadır. Tıpkı dükkan kredilerinde olduğu gibi Esnaf Kefalet araç kredisi hesaplama işlemleri de aynı formül ve robotlar kullanılarak rahatlıkla yapılabilmektedir.

 Alacağınız ya da aldığınız araç kredilerinde faiz oranlarını bilmeniz durumunda, ödenecek ana para ve faiz tutarları ay veya yıl bazında rahatlıkla hesaplanabilmektedir.

Esnaf Kefalet Dükkan Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet dükkan kredisi hesaplama aracı olarak yine üst başlıklarımız içerisinde sizlere sunduğumuz formülleri kullanabilirsiniz. Hesaplamalar esnasında çok fazla tutarda rakamlar mevcutsa, esnaf kefalet dükkan kredisi hesaplama aracı kullanarak da otomatik hesaplama işlemleri yapabilirsiniz.

Diğer başlıklarımız da olduğu gibi, esnaf kefalet dükkan kredisi hesaplama işlemlerinde de faiz oranlarını bilmeniz ve bu faiz oranlarını kullanarak hesaplama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Faiz oranları hakkında bilginiz yoksa, krediyi çekeceğiniz bankadan detaylı bilgi almanız da mümkündür.

Yorum yapın