Banka Müdürü Kredi Verme Yetkisi 2023

Banka müdürü kredi verme yetkisi 2023 yılında nasıl işlemektedir? Ayrıca banka müdür yardımcısının kredi verme yetkisi var mı konularında bilgiler.

Banka müdürü kredi verme yetkisi var mı? Bazı zamanlarda kredi notunuz ya da kredi raporunuz onaydan kaldırıldığı için banka yöneticisinin onayına ihtiyaç duyulur. Kredi başvurusu onaylanmadığı durumlar da kredinizin onaylanabilmesi için banka yöneticisine başvurabilirsiniz. Vatandaşlar son zamanlarda banka müdürünün kredi verme yetkisinin olup olmadığı sorusunun yanıtını merak ediyor. Bankalara kredi başvurusu yapacak olan vatandaşların kredi alabilmek için belli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Bu şartlar arasında ilk sırada ise mutlaka krediyi alacak kişinin mali geçmişlerinin kötü olmaması gerekiyor. Daha önce bankalardan kredi çekmiş ise ödeme planları ve kredi notu inceleniyor. Bankalar bilindiği üzere birbirleri ile müşteri portföylerini paylaşmaktadırlar. Bu sonuçta bankalar diğer bankanın müşterilerinin de ödeme planlarını Kredi notlarını görmektedirler. Aynı zamanda kredi başvurusun da bulunacak olan kişiler için belli bir mali gelirinin olması gerekiyor. Findeks Kredi Notu sistemini kullanarak güncel kredi puanı durumu hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Banka müdürü kredi verme yetkisi 2022 yılı ve sonrasını kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Yeni şartlar durumunda banka müdürünün kredi verme yetkisinin olduğu belli limitler dahilinde biliniyor. Eğer banka müdürü yetkisini kullanarak merkezi arayıp belli limitlerde müşterinin kredi almasın isterse, kredisi onaylanmaktadır. Banka müdürlerinin kredi verme yetkisi konusunda, hangi şartlar da kredi alabilirsiniz? Kredi notunuz kaç olduğunda bankalar kredi vermektedir? Bu ve bunun gibi merak edilen bütün soruların cevaplarını kapsamlı bir şekilde yazımızda hazırladık.

Banka müdürü kredi kullandırma yetkisi içeriğimiz de ayrıntılara geçiş yapmadan önce sizlere bir de ilginizi çekebilecek içerik önerimiz olacak. Halkbank Hesap No Öğrenme bağlantısını kullanarak, bu bankanın hesap numarası öğrenme işlemleri hakkında da ayrıca yeni bilgileri edinebilirsiniz. Şimdi sözlerimizi daha fazla uzatmadan banka müdürü kredi kullandırabiliyor mu konusunda detaylara değinmek istiyoruz.

Kredi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Her bankanın ya da nakit kredi kuruluşlarının vermiş oldukları kredilerde farklı şartlar vardır. Bankalar kredi vermeden önce, kredi risk hesabı yaparlar. Ayrıca bankalar birbirlerinden farklı olarak yine risk algılaması ve risk hesap yöntemi yapmaktadırlar. Ama genel olarak bankaların vatandaştan istediği bazı detaylara bakacak olursak; öncelikle başvuru sahibinin kredi notu ya da kredi özgeçmişini düzgün olması gerekir. Banka müdürü kredi verme yetkisinin bile devre dışı kaldığı bir çok farklı durumları da buna örnek olarak gösterebiliriz. Alt kısımda listeleyeceğimiz maddelerin tamamı bir kredi çekilmesi durumun da bankaların talep ettiği genel şartları listelemektedir.

 • Kredi alacak kişinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Kredi almak isteyen kişiler daha önceden eğer batık borçları varsa ya da karşılıksız çek durumları yaşamışlarsa bu durumda bankalarda riskli konumundadırlar. Başka bir bankaya olan borçları varsa taksitlerini düzenli ödeyip ödemedikleri de dikkate alınmaktadır. Bunun yanı sıra eğer bankadan kredi isteyen kişinin halihazırda bir borcu varsa bu da istediğiniz tutarı etkileyebilmektedir.
 • Kredi notu ve özgeçmişin yanı sıra başvuru yapacak olan vatandaşın aylık sabit net gelir de göz önünde bulundurulmaktadır. Başvuru yapan kişinin düzenli bir gelirinin olması ve giderlerinin az olması banka açısından riski azaltan bir unsurdur.
 • Bankalar teminatlı kredi dediğimiz bir durumda vatandaşa kredi vermektedirler. Özellikle çekmek istediğiniz tutarın  %25’ini yatırdığınız zaman bankalar açısından risk azalmış olacaktır.
 • Bankalar risk değerlendirmesi yaparken Kredi sahibinin taşınmaz malının olup olmadığına da bakarlar. Ekspertiz raporu ile malın değeri belirlenir ve konut ya da herhangi farklı bir taşınmaz malın değerine göre kişiye kredi verilmektedir.

Banka müdürü kredi verme yetkisi ile bankaların genel talep ettiği kredi şartları bu şekilde oluşmaktadır. Yani mevcut kredi notu ya da ödenmemiş icralık borç durumlarında bazen banka müdürleri bile devre dışında kalabilmektedir.

Banka müdürü kredi kullandırma yetkisini aşan bazı durumları da yine ayrı başlıkla sizlere açıklamak istedik. Bu durumlar her ne olursa banka müdürünün kredi verme yetkileri önüne geçebilmektedir. Özellikle bütün bankaların tek bir kuruma ve sisteme bağlı olması, kişiye bağlı yetkileri kısıtlamakta.

Kimlere Kredi Verilmez?

Bireysel ya da ihtiyaç kredisine başvurduğunuzda bazı sebeplerden dolayı kredi talebiniz reddedilebilir. Bu durumda vatandaşın başvurmuş olduğu banka müdürü kredi yetkisi oldukça avantajlı görülmektedir. Kredi notu uzun düşük olduğu durumlarda ya da mevcut borçlarınızın olduğu durumlarda bankaları başvurmuş olduğunuz ihtiyaç kredisi ya da bireysel kredi talebiniz reddedilir. Kredi notum uzun düşük olduğu durumda banka riskli konumda gördüğü için talebinizi reddedecektir.

Kredi notunuz yüksek olduğu durumlarda da bazen bankalar size kredi vermeyebilir. Bu durumda geliriniz yeterli bulunmayabilir ya da üzerinizde halihazırda ödemiş olduğunuz borçlarınız bulunmaktadır. Kredi alamamanınız bir diğer sebebi ise daha önce hiç Kredi almadıysanız ya da kredi kartı ödeme değilseniz bankalar sizin hakkınızda bilgi sahibi olmadıkları içindir.

Kimlere Kredi Verilmez 2022
Kimlere Kredi verilmez ve Banka Müdürü Kredi Kullandırma Yetkisi 2023

Kimlere kredi verilmez konusu bir çok farklı sebepten oluşmaktadır. Banka müdürü kredi verme yetkisi 2023 konusunda bir diğer belirtmek istediğimiz durumda kredi notlarını ilgilendirmektedir. Sizinle ilgili herhangi bir not bulunmadığı için banka sizi risk durumunda görür. Bu durumda yapılması gerekenler arasında ilk şey; bankadan düşük limiti de olsa bir kredi kartı talebinde bulunmaktır.

Banka Müdürü Kredi Verme Yetkisi 2023

Banka müdürü kredi verme yetkisi ihtiyaç duyduğumuz son bankacılık işlemlerinden biri olmaktadır. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte internet ortamından dahi adınıza ne kadar kredi çıktığını ya da ne kadar limitle bir kredi kartına sahip olabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz. İşte bu yüzden banka müdürlerine danışılmadan krediler verilmektedir.

Teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde banka müdürünün kredi verme yetkisi daha çok ön plana çıkmaktaydı. Ancak yaşanan bu kadar gelişmeden sonra her şeyi sistemsel olduğu için banka müdürlerinin durumları çok göz önünde bulundurulmaktadır. Başvurmuş olduğunuz bireysel ya da temel ihtiyaç kredisi reddedildiğin de; kredi almak için banka müdürün yanına gidebilirsiniz. Banka müdürü size inandıysa, bu durumda görüşlerini belirttiği bir dilekçe ile genel müdürlüğe yazı yazacaktır. Genel olarak yapılan bu tarz geri dönüşler %90 oranlarında olumlu olmaktadır.

Banka müdürü kredi verme yetkisi konusunda genel müdürlüğe yazılan yazılar, yine merkez tarafından kişisel kredi sicili ve geçmişi incelenerek sonuçlandırılmaktadır. Yani her ne kadar banka müdürü sizlere referans olacak yazı gönderse bile, son söz yine bankanın merkez yönetimi tarafından verilmektedir. Bu sistemsel yönetimler sayesinde, banka müdürlerinin üzerinde bulunan baskılar da ciddi anlamda azalmaktadır ve hatır gönül işleri rafa kaldırılmıştır.

Banka müdürü kredi verme yetkisi 2023 kapsamın da eskisi kadar olmasa da şu anda hala bir etkisi vardır. Maalesef ülkemizde görevlerini kötüye kullanan bazı banka müdürleri bulunmaktadır. Özellikle kredi kırmızı kalem çekilen ya da kara listeye giren vatandaşların Kredi onayını belirli miktarlarda komisyon alarak yapan kişilerin olduğu bilinmektedir. Her ne kadar vatandaşların durumları kredi çekmeye müsait olmasa da banka müdürü kredi verme yetkisini kullanarak kredi alınmaktadır.

Banka Müdürünün Kredi Verme Yetkisi Var mı?

Banka müdürü kredi verme yetkisi sayesinde kredi işlemleri daha kolay ve hızlı bir şekilde halledilmektedir. Kesin onaylı kredi almak isteyen vatandaşların kesinlikle sicilinin düzgün olması da çok önemlidir. Yalnız unutulmamalıdır ki her kredi başvurusunun kesin kabul edileceği kanısı yanlıştır. Bankalarda yüksek limitlerde kredi çekmek isteyen vatandaşların onayları genelde genel müdürlükleri iletilir.

Bankaların birçoğu günümüzde şube müdürlerine kredi verme yetkisini vermektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu vatandaşın sicili düzgün olsa da bazı durumlarda sistemsel sebeplerden dolayı kredi başvuruları reddedilmektedir. Kredi notu düzgün olan bireylerin gelirleri, giderleri ve borç ödeme alışkanlıkları göz önünde bulundurulmaktadır.

Banka müdürü yetkisini kullanarak kredi işlemleri hızlandırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla sicili düzgün olan vatandaşlara kredi onayı vermektedirler. Kredi çekmek isteyen ve acil nakit ihtiyacı olan vatandaşın sıklıkla kullandığı bir yol olan banka müdürü kredi verme yetkisi 2022 yılında da kullanılmaktadır.

Banka Müdürü Ne Kadar Kredi Verebilir?

Bazı durumlarda kredi puanınız sınırı ulaştığında, istediğiniz bireysel ya da ihtiyaç kredisini alamazsınız. Başvurmuş olduğunuz kredi onaylanmadığı bu durumlarda, vatandaşlar yeni farklı bir çok yöntemler aramaktadır. Kredinizin reddedildiği durumlarda E-Devlet Risk Merkezi Raporu üzerinden ücretsiz olarak kredi durum raporunuzu ve kredi notunuzu görebilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kredi notunuz düzgün olsa dahi bazı durumlarda kredi alamayabilirsiniz.

Banka müdürü ne kadar kredi verebilir konusunun çok net bir yanıtı yoktur ancak genel bazı ön görüler bulunabilmektedir. Yeniden değerlendirme talep edebileceğiniz gibi başka bankalara da başvurabilirsiniz. Bu durumların yanı sıra her şubede olmasa da bazen banka müdürü kredi verme yetkisi bulunmaktadır. Özellikle bir acente yetkisi altında kredi veren banka ve kuruluşlar memnuniyeti arttırmak adına 2023 yılında da şube müdürü tarafından onaylayıp kredi vermektedirler.

Banka müdürü kredi kullandırma yetkileri kısmında unutulmamalıdır ki; bu işlemler belli limitler dahilinde olmaktadır. Genelde bu miktar 25.000 TL ile sınırlıdır.  Daha üst limitte Kredi çekmek isteyen vatandaşlar için banka kredi tutarının üçte birine hesapta bloke koymaktadır.

Şube Yetkisinde Kredi Veren Bankalar 2023

Şube onaylı kredi veren bankalar denilen bu durum; kredinin banka müdürü yetkisi tarafından verilme işlemidir. Bazı şubeler risk almak istemedikleri için, genel müdürlüğün krediyi onaylamasını istemektedirler. Banka müdürü kredi verme yetkisi vardır ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi banka müdürü tanımadığı ya da ödeme yapacağına güvenmediği kişiler için gönüllü olmazlar. Çünkü banka müdürünün yetki verdiği durumlarda eğer kredi çeken vatandaş borcumu düzenli bir şekilde ödemezse banka müdürü içinde risk oluşturmaktadır.

Kredinizin onaylanabilmesi için kredi sicilinizin iyi olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aylık net bir gelirim izin olması ve çok fazla borcunuzun da bulunmaması gerekiyor. Eğer burada bahsettiğimiz şartları sağlıyorsanız banka müdürü yetkisine gerek kalmadan bireysel ya da ihtiyaç kredinizi çekebilirsiniz. Artık bankalarda sistem öncelikleri olduğu için banka müdürü yetkisi olmadan krediler reddedilmektedir. 

 • Şube müdürü onaylı Kredi çekmek isteyenlerin en çok kullandığı bankalardan birisi şüphesiz Vakıfbank’tır. Aynı gün içerisinde maaşınızın 22 katına kadar kredi alabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası’nda şube yetkisi 50.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Vatandaşların başvurmuş olduğu Halkbank ise yalnızca maaşlarını kendi bankalarından alan kişilere kredi vermektedirler. Banka müdürü kredi verme yetkisini kullanarak 15.000 TL kadar anında kredi çıkartmaktadır
 • Denizbank’ta herhangi bir şube yetkisi olmadığı için yalnızca sistem üzerinden kredi başvurusu yapmaktasınız.
 • Türkiye’nin köklü bankalarından birisi olan Akbank’ta ise ihtiyaç kredilerinde şube yetkisinin 20.000 TL olduğu belirtilmiştir.
 • Özellikle ihtiyaç kredilerinde vatandaşa sıklıkla kullanmış olduğu TEB Bankası banka müdürü yetkisi dahilinde 10.000 TL kredi vermektedirler.
 • Krediler konusunda yine Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur isimli yazımızdan mevcut kredilerin gecikme durumunda karşılaşacağınız yaptırımlar hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Banka müdürü kredi verme yetkisi isimli içeriğimizi burada noktalıyoruz. Konumuzla ilgili aklınızda hiçbir soru bırakmamak adına tüm detaylara ayrıntılarıyla yer vermeye çalıştık. Yine sizlerin aklına takılan soru yada sorunlar için yorum bölümünü kullanıp bizlerle tüm görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın