Aşk ve Sevgi

Aşk ve Sevgi Aşk, her insanın yaşaması gereken kutsal duygulardan bir tanesidir. Birine aşık olduğumuz zaman ayaklarımızı yerden kesilir ve kalbimiz mutlulukla dolar. Çok sayıda insan aşk ve sevgi duygusunu birbirine karıştırır ve aynı olduğunu iddia eder. Bu iddianın en büyük sebeplerinden biri de aşkın zamanla yerini sevgiye bırakıyor olmasıdır. Ancak aşk ve sevgi, birbirinden çok farklı iki duygudur.

Aşk ve Sevgi Arasındaki Fark

Kendi içinde kategorilere ayrılan bu duygular sayesinde hayatımız çok daha güzel bir hal alır ve yaşadığımızı hissederiz. Sevmek ve sevilmek farklı duygular olduğu gibi aşk ve sevgi de bambaşka hislerdir. Peki aşk ve sevgi farkı nedir? Bu iki duygu neden birbirinden ayrılır? Bu yazıda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Aşk Nedir?

Aşk denilen güçlü duygu bir anda meydana gelir ve içinde mutlaka arzu barındırır. Bunun anlamı arzuladığınız insana aşık olmanız değil; aşık olduğunuz insanı arzulamanızdır. Herhangi bir sevgi beslemediğiniz bir insana aşık olabileceğiniz gibi çok sevdiğiniz bir insana da aşık olabilirsiniz. İşte bu yüzden aşkın bittiği her ilişki son bulmaz. İçinde güçlü bir sevgi barındıran ilişkiler aşk bitse dahi sevgi sayesinde devam edebilir. Yani aşık olmadan da sevebilir veya sevmeden de aşık olabilirsiniz. Biliyoruz, biraz karışık oldu. Aşık olmak, karşıdaki olduğu gibi kabul etme ve sadece onu arzulama sanatıdır. Karşıdaki kişi ne yapsa size güzel gelir ve bu kişinin her hareketine hayranlık duyarsınız.

Sevgi Nedir?

Sevgi, aşktan çok daha farklıdır ve zamanla oluşur. Bir insana aniden aşık olabilirsiniz ancak sevmek için zamana ihtiyaç duyarsınız. Aşk, tek başına bağımsız bir duygudur ve başka bir hisle desteklenmeye ihtiyaç duymaz. Sevgi ise; güven, bağlılık, sadakat ve bunun gibi duygularla bir bütünlük içindedir. Yani kötü kalpli bir insana aşık olabilirsiniz ancak bu insanı sevmeniz oldukça zordur. Sevdiğiniz insana zaman geçtikçe bağlanır ve kendinizi sadece ona ait hissetmeye başlarsınız. Aşık olduğunuzda bağlılık duygusunu çok fazla yaşamayabilirsiniz ancak sevdiğiniz zaman karşınızdaki insana çok bağlanırsınız. Aynı zamanda sevgi içinde arzulama barındırmayabilir. Yani sevdiğiniz insanı arzulamadan da sevmeye devam edebilirsiniz.

 

Yorum yapın